Czym zajmuje się biotribologia?

Czym zajmuje się biotribologia?

Biotribologia jest nauką, która opisuje korelację między tarciem a zużyciem tkanki, występującej w organizmach żywych. Do węzłów tarcia, występujących u ludzi, zalicza się stawy biodrowe, łokciowe i kolanowe. Dlaczego biotribologia jest ważną dziedziną nauki?

Czym jest biotribologia?

Naukowcy udowodnili, iż podczas tarcia dochodzi do sprzężenia sił oddziałujących na mięśnie i układ kostno-szkieletowy. Biotribologia stara się określić parametry eksploatacji stawów, do których dochodzi w wyniku działania praw biomechaniki.

Dlaczego stawy się zużywają?

Naukowcy udowodnili, iż nasze stawy wskutek tarcia ulegają zużyciu. W miarę upływu czasu uszkodzenia stają się coraz poważniejsze i mogą prowadzić do chorób zwyrodnieniowych. Gdy stawy szwankują, nie możemy się swobodnie poruszać. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, aby nie dopuścić do rozwoju chorób zwyrodnieniowych.

Biotribologia pozwala zrozumieć, dlaczego stawy ulegają zużyciu. Ta dziedzina nauki pozwala obliczyć, jak codzienne obciążenie przekłada się na wytarcie chrząstki. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż każdy dodatkowy kilogram stanowi poważne obciążenie dla stawów.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Stawy 2021