Co to znaczy naderwany staw?

Co to znaczy naderwany staw?

Skręcenie stawu często wiąże się z bólem i obrzękiem. Najczęściej dotyka ono sportowców.

Naderwany staw to inaczej jego skręcenie, zbyt duże naciągnięcie. Zdarzyć się może w czasie intensywnego wysiłku. Dotyczy głownie stawów kolanowych oraz stawu skokowego. Potoczne „skręcenie kostki” to właśnie taki rodzaj kontuzji.

Objawy kontuzji

W przypadku skręcenia stawu skokowego można mówić o jego naciągnięciu, naderwaniu lub całkowitym rozerwaniu torebki stawowej. W każdej z tych kontuzji pierwszym, odczuwalnym objawem jest silny ból oraz obrzęk wokół stawu, a także niemożliwość poruszania nim. Ból nasila się jeszcze bardziej przy próbach chodzenia czy przy obciążeniu stawu.

Skręcona kostka, co teraz?

Jego naciągniecie nie musi oznaczać wizyty u lekarza. Wystarczy unieruchomić nogę na kilka dni, przy okazji stosując zimne okłady. Przy takim rodzaju kontuzji świetnie sprawdzą się maści chłodzące, delikatnie kojące ból i zmniejszające obrzęk. Natomiast zerwanie torebki stawowej wiąże się już z noszeniem stabilizatora przez okres około 4-6 tygodni lub całkowitym unieruchomieniu stawu w gipsie.

Na skręcenie stawu skokowego narażeni są głównie sportowcy, jednak uważać powinny też osoby otyłe. W ich przypadku stawy są o wiele bardzie obciążone, stąd wyższe ryzyko poważnych kontuzji. Nieprawidłowe obuwie również może spowodować naderwanie stawu.

Aleksandra Wiktor

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Stawy 2021