Co to jest reumatyzm?

Co to jest reumatyzm?

Reumatyzm jest to potoczna nazwa dla całej grupy chorób zwanych chorobami reumatycznymi. Choroby te charakteryzują się najczęściej zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej.

Zmiany te mają charakter przewlekły. Najczęściej pod pojęciem reumatyzmu określa się chorobę zwaną reumatoidalnym zapaleniem stawów. Chorób o podłożu reumatycznym jest jednakże o wiele więcej. Część z nich ma łagodny przebieg i występuje tylko miejscowo. Inne zaś atakują cały organizm i powodują wielonarządowe dolegliwości. Większość z nich łączą dolegliwości bólowe w obrębie stawów.

Chorobami reumatycznymi zajmuje się specjalna dziedzina medyczna – reumatologia. W zależności od postawionej diagnozy, lekarz ordynuje odpowiednie leczenie, dostosowane do rodzaju choroby oraz jej postępu. Niestety nie poznano jeszcze do końca przyczyn występowania chorób reumatycznych. Częściowo za zmiany w obrębie stawów odpowiadają czynniki genetyczne, ale również środkowiskowe czy przebyte urazy.

W przypadku wystąpienia przewlekłego bólu w obrębie układu kostnego, niezbędna jest konsultacja z lekarzem reumatologiem w celu zdiagnozowania możliwego występowania choroby reumatycznej. Szybkie postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie leczenia pozwoli w wielu przypadkach na spowolnienie choroby oraz na poprawienie komfortu życia chorego.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Stawy 2021