Dieta pudełkowa dla sportowców – czy to najlepsze rozwiązanie?

Lily Banse z Unsplash
Lily Banse z Unsplash

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego trybu życia. Sport i regularne ćwiczenia zwiększają zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu, dlatego niezależnie od tego, czy jesteśmy profesjonalnymi sportowcami, czy amatorami, musimy spożywać nieco więcej kalorii niż osoby, które nie uprawiają żadnego sportu. Jak zadbać o dietę sportowca? Czy catering dietetyczny jest najlepszym rozwiązaniem?

Dieta dla sportowca – najważniejsze założenia

Nikt nie jest zaskoczony tym, że dieta dla sportowców różni się od diety zalecanej mniej aktywnym ludziom. Wzmożony i długotrwały wysiłek fizyczny przyśpiesza spalanie kalorii oraz metabolizm, co sprawia, że organizm potrzebuje dodatkowej energii, nawet jeżeli naszym celem jest utrata wagi i tkanki tłuszczowej. Dieta sportowca, podobnie jak każda inna dieta, wymaga odpowiedniego dobrania posiłków oraz ich składników. Kompleksowe odżywianie wpływa na szybkość regeneracji, jakość treningów oraz na wzrost siły i masy mięśniowej. Aby uzyskać optymalne rezultaty, musimy dostarczać niezbędną ilość wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów. Odpowiednia ilość białka pomoże zapobiec niepożądanemu efektowi ciężkich treningów – katabolizmowi, czyli ubytkowi masy mięśniowej. Nie będziemy narażeni również na inne negatywne skutki – odwodnienie organizmu oraz osłabienie kości i stawów. W diecie dla sportowca bardzo istotny jest rozkład makroskładników i powinien wyglądać w następujący sposób: Węglowodany–od 50 do 60 procent, białka – od 25 do 30 procent i tłuszcze – od 15 do 20 procent.

 

Catering dietetyczny – najlepsze rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie i sportowców?

Czy dieta pudełkowa jest potrzebna osobom uprawiającym sport? W wielu przypadkach osoby aktywne fizycznie znają się także w dziedzinie dietetyki i starają się dbać o zdrowe odżywianie. Może się więc wydawać, że catering dietetyczny Bydgoszcz nie jest konieczny – przecież samodzielnie dokonujemy prawidłowych wyborów żywieniowych. Niestety, rzadko kiedy możliwe jest utrzymywanie bardzo zdrowej, rygorystycznej i do tego smacznej diety na własną rękę. Wymaga to dokładnego opracowania planu posiłków, kupowania produktów i przygotowywania potraw. Każdy z wymienionych czynności zajmuje dużo czasu. Poza tym, czasem tylko nam się wydaje, że podążamy za odpowiednim planem odżywiania, a tak naprawdę popełniamy wiele kardynalnych błędów, które szkodą naszej formie. Najlepiej więc oddać się w ręce specjalistów. Podobnie, jak w przypadku chodzenia na siłownię, kiedy możemy skorzystać z konsultacji i treningów z trenerem personalnym, w przypadku dbania o dietę możemy skorzystać z ofert firm cateringowych.

Dieta pudełkowa jest zawsze przygotowywana przez doświadczonych specjalistów, którzy nie tylko dbają o tworzenie jadłospisu, który dostarczy nam wszystkie potrzebne składniki odżywcze, ale również robią wszystko, aby były naprawdę smaczne. Catering dietetyczny może pomóc w poprawieniu wyników sportowych niezależnie od poziomu zaawansowania. Jest to zatem rozwiązanie zarówno dla amatorów, wyczynowców, jak i dla profesjonalistów, dla których ważny jest każdy szczegół.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: