Co szkodzi naszym stawom?

Co szkodzi naszym stawom?

Stawy to część naszego ciała, której niewiele miejsca poświęca się nawet w podręcznikach do biologii. Nie myślimy o nich na co dzień. Gdy rozpatrujemy problemy z poruszaniem się, myślimy raczej o mięśniach, czasem też o kościach. Tymczasem stawy i więzadła są nie mniej ważne. Co szkodzi naszym stawom?

Wyczynowe uprawianie sportu

Mówi się, że sport to samo zdrowie. Owszem, wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu, zapobiega nadwadze, wpływa pozytywnie na pracę serca, pozwala zachować doskonałą sprawność w dojrzałym wieku. Niestety, o tym, czy coś szkodzi, czy pomaga, decydują szczegóły, w tym przypadku intensywność uprawiania sportu. Osoby, które 3 razy w tygodniu uprawiają jogging przez godzinę czasu, nie są narażone na większe urazy stawów. Niemniej ci, którzy uprawiają sport wyczynowo lub zawodowo, trenują po 8 godzin dziennie, a następnie biorą udział w różnego rodzaju zawodach, są narażeni na problemy ze stawami. Nie bez powodu piłkarze czy kolarze mają z nimi problem.

Aktywność fizyczna bez rozgrzewki

Aby twoje mięśnie, stawy i więzadła nie ucierpiały podczas aktywności fizycznej, musisz pamiętać o rozgrzewce. Nie można od razu przechodzić do intensywnych ćwiczeń czy rozgrywania meczu. Nawet największe gwiazdy sportu doskonale zdają sobie z tego sprawę i dbają o swoje zdrowie, które przekłada się na kondycję i sukcesy zawodowe. Żaden piłkarz, w tym Cristiano Ronaldo i Leo Messi nie wbiegnie na murawę z marszu. Trenerzy i fizjoterapeuci zawsze pilnują, aby zawodnicy prawidłowo się rozgrzali.

Źle dobrane obuwie

Jest to temat rzeka. Naszym stawom szkodzą zarówno szpilki noszone po 8 godzin dziennie, które notabene deformują też stopę, jak i obuwie sportowe niskiej jakości. Zanim zdecydujesz się zaoszczędzić parę złotych na butach do biegania, pomyśl, czy chcesz później wydać setki złotych na zabiegi fizjoterapeutyczne, które przywrócą ci pełną sprawność fizyczną? Nie ryzykuj kontuzji stawów, biegając w kiepskiej jakości butach sportowych. Jeśli nie wiesz, na jakie obuwie się zdecydować, bo kompletnie się na tym nie znasz, poproś o pomoc przyjaciółkę będącą zapaloną miłośniczkę sportu. Ona w przeciwieństwie do sprzedawcy w sklepie nie ma do wyrobienia targetu, więc nie zaproponuje ci byle czego.

Nadwaga

Nasze stawy cierpią katusze, gdy ważymy za dużo. W związku z tym zaleca się wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych, chodzenie do pracy pieszo, gdy tylko mamy taką możliwość. Wszystko to ogranicza ryzyko rozwoju nadwagi, ponieważ przyczynia się do spalania kalorii. W związku z tym, że jako społeczeństwo wysoko rozwinięte jemy za dużo cukrów prostych i tłuszczów, musimy wyrobić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. W przeciwnym wypadku ucierpią na tym nie tylko nasze stawy, ale też serce i ogólna kondycja naszego organizmu.

Wykonywanie ćwiczeń bez kontroli trenera

Od pewnego czasu szalenie modne stało się ćwiczenie w domu z celebrytkami, które sprzedają swoje treningi na płytach DVD. Niestety, wiele z nich nie ma ukończonych stosownych studiów. Nie zna się na anatomii człowieka, nie przyswoiło podstaw treningu i fizjoterapii. Efekt? Ćwiczenia, które wykonują celebrytki, mocno obciążają kręgosłup i nasze stawy, co czyni je wysoce kontuzjogennymi. Warto mieć to na uwadze i na początek zapisać się do klubu fitness na treningi z profesjonalistą, który pokaże nam, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.

 

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: