Zespół Reitera

Zespół Reitera

Do komplikacji towarzyszących chlamydiozie (chorobie wenerycznej) zalicza się reaktywne zapalenie stawów, zwane również zespołem Reitera.

To schorzenie układu ruchu ma postać jałowego zapalenia stawów, które obejmuje stawy asymetrycznie. Zazwyczaj infekcja narządów płciowych poprzedza reaktywne zapalenie stawów. Początkowo zespołowi Reitera towarzyszą objawy niespecyficzne tj. gorączka, złe samopoczucie, dreszcze i bóle mięsniowe.

Symptomy ogólnoustrojowe mogą pojawić się na miesiąc przed objawami stawowymi. Podczas reaktywnego zapalenia stawów mamy do czynienia z bolesnym obrzękiem jednego lub kilku stawów. Schorzenie zazwyczaj dotyka kończyny dolne, ale nie jest to regułą. Jednocześnie może dojść do zapalenia piętowych przyczepów ścięgien, w tym ścięgna Achillesa, co przekłada się na ból pięt i trudności w poruszaniu się.

Zespołowi Reitera często towarzyszą objawy skórne w postaci aft. Choroba dotyka również narząd wzroku, na szczęście zapalenie spojówek przyjmuje lekką postać. Jednocześnie mamy do czynienia z symptomami ze strony układu moczowo-płciowego, do których zaliczamy: wyciek z cewki moczowej, ból przy oddawaniu moczu, zapalenie jądra, zapalenie prostaty, zmiany nadżerkowe na prąciu i żołędzi. W przypadku kobiet zapalenie szyjki macicy i cewki moczowej przebiega bezobjawowo.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: