Stawy i kręgosłup: dlaczego się zużywają

Stawy i kręgosłup: dlaczego się zużywają

Stawy i kręgosłup pracują przez całe życie człowieka, a często sami doprowadzamy do tego, że mamy problemy ze stawami. Najgorzej wpływają na nie lata przyjmowania nieprawidłowej pozycji, przez co dochodzi do złego ustawienia kości względem siebie. W przypadku kręgosłupa zużyciu ulegają dyski, które znajdują się pomiędzy kręgami i stanowią ich zabezpieczenie, przed ocieraniem się o siebie.

 

Jeśli nasza waga jest daleka od ideału, kręgosłup i kolana otrzymują bardzo duże obciążenie i ulegają degradacji. Dużo większe jest wtedy tarcie, pomiędzy elementami stawu, dlatego zniszczeniu ulega staw, więzadła oraz główki kości. Istotnym czynnikiem jest przyjmowanie postawy siedzącej, w której kręgosłup jest bardzo obciążony w dolnej partii. Prowadzi ona szybko do powstania bólu. Osoby, które unikają ruchu, mają także problemy ze stawami, gdyż osłabione są wtedy zarówno więzadła stawowe, jak i mięśnie podtrzymujące stawy. Stawy zużywają się także wtedy, gdy intensywnie ćwiczymy, szczególnie jeśli ruchy wykonuje niewielka grupa mięśni i stawów.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: