ŁĄKOTKA – kiedy usunąć a kiedy zastąpić IMPLANTEM

ŁĄKOTKA – kiedy usunąć a kiedy zastąpić IMPLANTEM

Łękotka nie jest podstawowym elementem stawu kolanowego, ale pełni funkcje pomocnicze. Łękotka dzieli się na przyśrodkową oraz łękotkę boczną. Istnieje wiele objawów, które świadczą o tym, że łękotka uległa uszkodzeniu. Będą to bóle w charakterystycznych miejscach kolana, których nie można zlikwidować za pomocą leczenia tradycyjnego – zwykle wymagana jest operacja.

Przy niektórych typach uszkodzenia łękotki można ją pozostawić do samodzielnego zagojenia, natomiast poważniejsze choroby są leczone za pomocą operacji. Łękotka może być usunięta, ale jeśli jej położenie wpływało na stabilność stawu kolanowego, konieczne jest zastąpienie jej implantem. Przeszczep lub wstawienie sztucznej łękotki, jest wskazane szczególnie wtedy, gdy doszło do wypadku, który spowodował uszkodzenie tej struktury. Łękotka może pochodzić na przykład z drugiego kolana albo można ją wykonać z tworzywa sztucznego. Dużo nadziei pokłada się w łękotkach, które są tworzone z włókien kolagenu wołowego – są odrzucane stosunkowo rzadko.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: