Jak zadbać o stawy przed i po wysiłku sportowym

Jak zadbać o stawy przed i po wysiłku sportowym

 

Stawy są na tyle delikatne, ze warto poświęcić im nieco uwagi, zwłaszcza kiedy czynnie uprawia się sport.

Ból, obrzęk, charakterystyczne „strzelanie” to tylko niektóre objawy problemów ze stawami. Warto o nie dbać. Chore stawy powodują problemy z poruszaniem się oraz wykonywaniem codziennych czynności. Przy przeciążeniu i nieodpowiednim dbaniu o stawy, chrząstka chroniąca kości ściera się, co powoduje nieprzyjemne dolegliwości.

Brak ruchu i jego nadmiar

Brak ruchu jest często powodem problemów ze stawami. Jednak, tak samo jak jego mała ilość, tak i zbyt duża, może powodować bóle i obrzęk. Zaobserwować to można u sportowców – zbyt często i intensywnie używane stawy mogą niszczeć.

Jak rozpocząć trening?

Warto zatem pamiętać o tym, że zbyt intensywny i męczący trening na początek może nie być przyjazny dla ich kondycji. Zanim trening się rozpocznie, należy zacząć od rozgrzewki, która przygotuje stawy na cięższą pracę. Nie powinno się ich podczas ćwiczeń zbytnio przeciążać, tj. zbyt długie bieganie czy podskoki mogą prowadzić później do poważnych problemów.

Suplementy

Po wysiłku warto stawy „nakarmić” stosując odpowiednie odżywki przeznaczone dla sportowców. Dostarczają odpowiednich składników, dzięki którym chrząstka może się regenerować.

Aleksandra Wiktor

 

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Stawy 2020