Jak poradzić sobie z puchnięciem nóg?

Noah Buscher z Unsplash
Noah Buscher z Unsplash

Opuchlizna nóg pojawia się częściej u kobiet niż u mężczyzn. Narażone są na nią osoby, które długo stoją lub siedzą bądź piją zbyt małą ilość płynów w ciągu dnia. Puchnięcie nóg może być również sygnałem poważnej choroby.

Jakie są przyczyny puchnięcia nóg?

Puchnięcie nóg jest oznaką zatrzymania wody w organizmie lub limfy w naczyniach krwionośnych. Woda zatrzymuje się w organizmie, jeżeli pije się zbyt mało wody lub gdy używa się zbyt dużo soli do przyprawiania potraw. Ponadto puchnięcie nóg z powodu zatrzymania wody może towarzyszyć obfitemu poceniu się. Woda zatrzymuje się także u osób chorych na niewydolność nerek lub cierpiących z powodu schorzeń wątroby.

Jeżeli puchnięcie nóg pojawia się po dłuższym przebywaniu w pozycji siedzącej lub stojącej, jest objawem zatrzymania limfy w rozszerzonych naczyniach krwionośnych. Naczynia wypełniają się limfą, która nie może cofnąć się z kończyn dolnych. Nogi stają się ciężkie, a rozszerzone naczynka mogą pękać, tworząc nieestetyczne pajączki. Problemy z usuwaniem limfy z kończyn dolnych mogą doprowadzić do powstawania żylaków, dlatego powinno się w miarę możliwości unikać długiego stania i siedzenia.

Obrzęki nóg czasem wywołują również kontuzje oraz choroby mięsni. W tym przypadku obrzęki najczęściej pojawiają się po intensywnym treningu wraz z zakwasami.

Jak walczyć z puchnięciem nóg?

Wiele pań, które zmagają się z problemem obrzmiałych łydek i stóp, zastawania się, co robić na puchnięcie nóg. Najprostszym sposobem na obrzęki nóg z powodu zatrzymania limfy jest unoszenie nóg do góry, powyżej linii serca. Gdy pojawi się opuchlizna, można położyć się na łóżku lub na podłodze, a następnie oprzeć nogi o ścianę lub solidną szafę. Nogi powinny znajdywać się w tej pozycji przez 10-15 minut. Obrzęki powinny zupełnie ustąpić lub znacząco się zmniejszyć.

Skutecznym sposobem na opuchnięte nogi jest również stosowanie żeli i balsamów z wyciągiem z kasztanowca, który ułatwia przepływ limfy przez naczynia krwionośne. Żele tego typu często posiadają w składzie dodatkowe substancje, działające kojąco i chłodząco. Dzięki nim znika przykre uczucie ciężkich nóg. Podobne działanie wykazuje zamoczenie stóp i łydek w chłodnej wodzie – jest to skuteczny sposób na opuchnięte nogi zwłaszcza w czasie upałów.

Sposoby na opuchnięte nogi skupiają się też na profilaktyce. Aby uniknąć obrzęków, powinno się nosić buty płaskie lub buty na niskim obcasie, a także pić dużo wody i suplementować witaminę C oraz rutynę. Warto również regularnie ćwiczyć, by usprawnić działanie układu krwionośnego i utrzymać prawidłową masę ciała.

Tekst partnera

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: