Jak chronić kolana przed urazami?

Jak chronić kolana przed urazami?

Ogólne stwierdzenie, że sport to zdrowie jest znane chyba wszystkim ludziom. Coraz częściej widać ludzi biegających, truchtających, czy spacerujących z kijkami. Przybywa także osób  ćwiczących ,, aerobik” czy ,, jogging”. Wszyscy oni są przekonani, iż robią to dla własnego zdrowia. Ale, czy intensyfikacja tych zajęć może przyczynić się do urazów stawów, zwłaszcza stawów kolanowych?

   Dlaczego kolana są tak wrażliwe? Kolana przenoszą ciężar całego ciała na stopy i umożliwiają nam sprawne poruszanie się. Wykonując różny wysiłek fizyczny, może dojść do uszkodzenia stawu kolanowego. Badacze tematu stwierdzili, iż mężczyźni mają ścięgna i mięśnie podkolanowe trzy razy mocniejsze niż kobiety. Również przestrzeń w kości udowej, przez którą przechodzi więzadło krzyżowe przednie jest mniejsze u kobiet, co powoduje mniejszym zakresem ruchu. Więzadła krzyżowe przednie i tylne, są jednym  z najistotniejszych elementów budowy stawu kolanowego. Te dwa fragmenty tkanki wielkości palca ręki, krzyżują się wewnątrz stawu i dzięki temu wzmacniają go i pozwalają na swobodne obracanie. Więzadła te maja wysoką zawartość kolagenu, który gwarantuje dużą elastyczność stawu kolanowego. Dlatego nie można zbytnio obciążać treningami tego stawu, ponieważ można doprowadzić do rozciągnięcia więzadeł. Lekarze badający stopień poluzowania  kolana po serii ćwiczeń (wykorzystali do tych badań urządzenie o nazwie artrometr), doszli do wniosku, że biegacze narażają na kontuzję częściej kolano po stronie niedominującej (tak więc człowiek praworęczny szybciej narazi na kontuzje lewe kolano). Właśnie częste i długotrwałe bieganie sprawia, że więzadła są obciążone głównie przez ciągłe kurczenie i rozciąganie kolana, co nie pozwala na odpoczynek i regenerację stawu. Okazuje się, iż w takich wypadkach rozluźnienie kolana powiększa się o prawie 20%. Liczne badania potwierdziły również niekorzystne działanie dużego wysiłku fizycznego na wielkość tkanki chrzęstnej i powoduje redukcje warstwy kolagenowej. Należy także unikać sytuacji, kiedy przemęczamy mięśnie. Dochodzi wtedy do zakwaszenia organizmu i przemęczenia mięśni. Dlatego nie należy eksploatować organizm ponad wystarczające minimum. Dla utrzymania dobrej kondycji i szczupłej sylwetki wystarczy kilka dni w tygodniu poświęcić na ćwiczenia i bieganie ( nie należy nadwyrężać organizmu codziennym wysiłkiem fizycznym ).

Ćwiczenia wzmacniające kolana. Aby zacząć bardziej intensywne ćwiczenia lub dłuższe bieganie należy najpierw przebadać swój organizm. Dobrze jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, oraz pomiar ciśnienia. Zalecane jest także przebadanie się artrometrem, który mierzy pozycję kości piszczelowej względem kości udowej. Z tego badania dowiemy się, czy nasze  więzadła krzyżowe się obluzowały. Można także przebadać wszystkie główne stawy. Możemy wykonywać ćwiczenia rozciągające kostkę napinając na  przemian palce stóp i pietę. Kolejnym ćwiczeniem może być w pozycji stojącej unoszenie się na palcach i opuszczanie do pozycji wyjściowej. Bardzo dobre efekty do wzmocnienia kolana dają znane wszystkim przysiady, a najlepiej je połączyć z wyskokiem. Na koniec możemy dołączyć rozciąganie nóg przyjmując pozycję do szpagatu. Jeżeli takie ćwiczenia będziemy przeprowadzać kilka razy w tygodniu, to podstawową rozgrzewkę już mamy. Ale to nie zastąpi rozgrzewki, którą zawsze musimy zrobić tuż przed bieganiem. Lekkie rozciągnięcie wszystkich mięśni i kostek połączone z małymi przysiadami i podskokami może uchronić nas przed licznymi urazami podczas biegania.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: